نخستین مقاله ایرانی درباره کرونا
مطلب ویژه

19 فروردين 1399
(0 رای‌ها)

نخستین مقاله ایرانی درباره کرونا در یک مجله بین‌‌المللی دارای نمایه اسکوپوس منتشر شد.


دکتر غلامرضا فرنوش در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم درباره نخستین مقاله ایرانی منتشر شده در مجله بین‌‌المللی، با موضوع کرونا در دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌‌الله (عج) اظهار کرد: مقاله نوشته شده، نخستین مقاله فارسی درباره کروناست که در یک مجله بین‌‌المللی منتشر شده است.

وی افزود: مجله طب نظامی (Journal of military medicine) دارای نمایه اسکوپوس است؛ این نمایه یک شاخص معتبر بین‌‌المللی است. در این مقاله علاوه بر پرداختن مسائل علمی برای دانشمندان، مطالب عمومی که عموم افراد نیز می‌‌توانند آن را متوجه شوند لحاظ شده است همچنین در این مقاله به مسائلی که در دین مبین اسلام درباره رعایت بهداشت وجود دارد نیز اشاره شده است که این امر، این مقاله را نسبت به سایر مقاله‌‌ها درباره کرونا متفاوت می‌‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌‌الله با اشاره به اینکه این مقاله توسط او و همکارانش نگارش شده است، خاطرنشان کرد: در یک هفته اخیر بیش از 2000 نسخه از این مقاله به صورت Full text (کامل) و بیش از 4500 خلاصه مقاله نیز دانلود شده است؛ خلاصه مقاله مورد استفاده محققین خارجی قرار می‌‌گیرد.

گفتنی است دکتر علیرضا جلالی فراهانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌‌الله، دکتر غلامحسین علیشیری و دکتر سید رضا حسینی ذیجود و دکتر غلامرضا فرنوش در نگارش این مقاله با یکدیگر همکاری داشته‌‌اند.

موضوعاتی نظیر ساختار کروناویروس، شیوع کووید-19 در ایران و جهان، ویژگی‌‌های اپیدمیولوژیک ویروس، مسیرهای انتقال بیماری کرونا، مکانیسم بیماری‌‌زایی کووید-19، علائم، تشخیص، پیشگیری، گزینه‌‌های درمانی بالقوه ویروس کرونا و همچنین نحوه مدیریت بیماری در چین از موضوعات مطرح شده در مقاله هستند.

جهت دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.

 

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

 


تهران - بزرگراه رسالت_ خ استادحسن بنا شمالی-نبش ک علی بخشی- موقعیت سلمان فارسی –سازمان پدافند غیرعامل کشور - قرارگاه پدافند زیستی
تلفن : ۰۲۱۲۵۹۳۵۳۱۱

Top