کتاب تهدید زیستی دومینوی دیگر علیه محصولات کشاورزی

23 ارديبهشت 1398
(1 رای)

کتاب تهدید زیستی دومینوی دیگر علیه محصولات کشاورزی

نویسندگان: لیندا بی. کاتز

مترجمین: سیدنصرنوربخش، محمدرضا روزبهانی، شهرام احمدی، منصور حبیبی

مقدمه:

از زمان وقوع حادثة 11 سپتامبر 2001م، بروز حملات تروريستي با اهداف كشاورزي به‌طور فزاينده‌اي يكي از تهديدات امنيت ملي در آمريكا به شمار مي‌رود. اگروتروريسم  يكي از زيرشاخه‌هاي پديدة بزرگتري به نام بيوتروريسم است كه به انتشار عامدانة بيماري‌هاي دامي و گياهي با هدف ارعاب، ايجاد خسارت‌هاي اقتصادي و فراگيري بي‌ثباتي اطلاق مي‌شود.
ازآنجاكه اگروتروريسم از نظر تاريخي پديدة جديدي نيست، همواره مورد توجه دولت مركزي و دولت‌هاي محلي آمريكا بوده ‌است.
بحران‌هاي بزرگ اقتصادي در كشاورزي و صنعت غذا، كاهش اعتماد عمومي به حاكميت و بروز برخي ناهنجاري‌ها از تبعات اگروتروريسم هستند. ضمن‌اينكه ايمني غذايي و سلامت عمومي مي‌تواند به‌شدت متأثر از اين پديده باشد ازاين‌رو، افكار عمومي نسبت به شيوع عامدانه بيماري‌ها از طريق غذاي مصرفي جامعه حساس است.
بخش كشاورزي داراي ويژگي‌هاي خاصي است كه مقابله با تهديدات را در اين حوزه مشكل مي‌سازد. توليدات كشاورزي ازلحاظ جغرافيايي در محيط‌هاي غير ايمن پراكنده‌اند. دام‌ها اغلب در محل‌هاي محصور متمركز شده‌اند كه در زمان انتقال با ساير گله‌ها مخلوط مي‌شوند. شيوع بيماري‌ها و آفات به‌سرعت صادرات محصولات مهم را متوقف مي‌سازد.
بسياري از دامپزشكان تجربه‌اي در مورد بيماري‌هاي حيواني وارداتي كه در كشور‌هاي ديگر بومي هستند، ندارند.
عموماً به كشاورزي و توليدات غذايي در برنامه‌هاي امنيتي و ضدتروريستي توجه كمي شده ‌است. ولي اخيراً بخش كشاورزي در مطالعات تروريسم بيشتر مطالعه مي‌شود. آزمايشگاه‌ها و سامانه‌هاي پاسخ‌گويي براي واكنش به واقعيت اگروتروريسم ارتقا داده شده‌اند.
كنگرة آمريكا پس از بررسي مقولة اگروتروريسم، قوانين و بودجه‌هايي را در مورد اگروتروريسم تصويب كرده ‌است. شاخة اجرايي با به‌ كار بردن اين قوانين، چندين بخش‌نامة رياست جمهوري تهيه و دفاتر هماهنگي و ارتباط ايجاد كرده ‌است. اداره كل ذی‌حسابي  مقولات مختلف مرتبط با اگروتروريسم را بررسي كرده است.
بودجه‌های درنظرگرفته‌شده براي امنيت وزارت کشاورزی ایالات متحده ، از 156 ميليون دلار پيش از حادثة 11 سپتامبر به 325 ميليون دلار در سال 2004م افزايش يافت. ضمن‌اینکه دو متمم بودجه با رقم تقریبی110 ميليون دلار برای سال‌های 2003م و 2002م در نظر گرفته شد. در سال 2005م این وزارتخانه 651 ميليون دلار برای تأمین هزینه‌های خود درخواست کرد که تنها به موارد مربوط به اگروتروريسم در گزارش کمیته توجه شد.
 

 

جهت دانلود فایل کتاب اینجا کلیک کنید

ارسال دیدگاه

کد HTML مجاز نیست!

 


تهران - بزرگراه رسالت_ خ استادحسن بنا شمالی-نبش ک علی بخشی- موقعیت سلمان فارسی –سازمان پدافند غیرعامل کشور - قرارگاه پدافند زیستی
تلفن : ۰۲۱۲۵۹۳۵۳۱۱

Top