نصف عشایر آب آشامیدنی سالم ندارند
مطلب ویژه

23 تیر 1398
(0 رای‌ها)

رییس سازمان امور عشایر ایران گفت: نزدیک به ۵۰ درصد عشایر از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار نیستند و با تخصیص اعتبار تلاش می کنیم کار آبرسانی به آنها را توسعه دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی در نشست شورای مدیران سازمان امور عشایر اظهار داشت: به منظور حفظ عشایر و جلوگیری از تهاجم فرهنگی باید تلاش کنیم فرهنگ و کوچ عشایر نیز ثبت جهانی شود.

وی عشایر کشور را گنجینه و ذخایر کشور خواند و تصریح کرد: جایگاه این قشر تولید کننده در جامعه باید تبیین و روحیه عزتمندی و افتخار آفرینی آنها تقویت شود.

تقوی افزود: عشایر به لحاظ شجاعت و سخاوت از نمادهای اقتدار ایرانی ها هستند و ما باید فرهنگ عشایر را به دانشگاه ها ببریم تا با این قشر تولید کننده آشنا شوند.

وی با بیان این که خدمت به مردم عملی ارزشمند است، اظهار داشت: در معارف دینی، خدمتی که برای رضایت خدا و از روی اخلاص باشد دارای ارزش و کیفیت بیشتری است.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: گاهی گیرنده خدمت موجب ارزشمندی بیشتر خدمت می شود مانند خدمتی که به ایتام، معلولان، خانواده شهدا و مردم مناطق محروم صورت می گیرد.

وی گفت: اقداماتی که دست اندرکاران سازمان امور عشایر برای خدمت به عشایر در مناطق مختلف انجام می دهند، بسیار ارزشمند است.

حجت الاسلام و المسلمین تقوی در عین حال خدمات و تلاش های وزارت جهاد کشاورزی در تامین غذا و خوراک مردم در شرایط سخت تحریم را ستود و گفت: در دیدار با مقام معظم رهبری از تلاش های وزارت جهاد کشاورزی در عرصه های مختلف این بخش گزارش داده ام و در همین حال معتقدم در مورد زحماتی که در این وزارتخانه برای تامین غذای مردم انجام می گیرد کارهای فرهنگی زیادی باید به منظور آشنایی و شناخت مردم صورت بگیرد.

در این نشست، رییس سازمان امور عشایر ایران نیز با اشاره به تصویب اعتبار 202 میلیارد تومانی برای اجرای پروژه ها در حوزه عشایر در سال جاری، اذعان داشت: این اعتبار با حمایت و تایید مقام معظم رهبری و تصویب مجلس پس از 40 سال از صندوق توسعه ملی برای خدمات رسانی و به ویژه در حوزه آبرسانی عشایر اختصاص یافته است و امیدوارم با حمایت دفتر نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی تخصیص اعتبارات از این صندوق به بخش عشایر در سال های آتی نیز ادامه یابد.

کرمعلی قندالی گفت: نزدیک به 50 درصد عشایر از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار نیستند و با تخصیص این اعتبار تلاش می کنیم کار آبرسانی به آنها را توسعه دهیم.

وی افزود: با مبلغ 202 میلیارد تومان حدود 298 پروژه در حوزه عشایر کشور اجرا می شود.

رییس سازمان امور عشایر ایران با بیان این که از چند طریق آبرسانی به عشایر انجام می گیرد، گفت: آبرسانی سیار از طریق تانکر ها در شرایط خشکسالی برای عشایر و دام آنها کاری سخت و در عین حال موثر بوده است و تانکرها گاهی باید بین 50 تا 100 کیلومتر را طی کنند تا آب را به سامانه های عرفی برسانند.

وی مرمت چشمه سارها و حفر چاه در حد شرب و مصرف دام را از دیگر روش های آبرسانی به عشایر عنوان کرد.

قندالی اظهار داشت: با اعتبار صندوق توسعه ملی قصد داریم شبکه هایی را احداث کنیم تا آب با هزینه و مسافت کمتر به مناطق عشایری برسد .

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

 


تهران - بزرگراه رسالت_ خ استادحسن بنا شمالی-نبش ک علی بخشی- موقعیت سلمان فارسی –سازمان پدافند غیرعامل کشور - قرارگاه پدافند زیستی
تلفن : ۰۲۱۲۵۹۳۵۳۱۱

Top