۶۰۰ هزار راس دام در کرمانشاه علیه تب برفکی مایه‌کوبی می‌شود
مطلب ویژه

06 تیر 1398
(0 رای‌ها)

کرمانشاه - معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: ۶۰۰ هزار راس دام در کرمانشاه علیه تب برفکی طی سال‌جاری مایه‌کوبی می‌شود.

شاهرخ یارویسی  از مایه کوبی دام های سبک و سنگین در استان کرمانشاه علیه بیماری تب مالت خبر داد و اظهار داشت: ۱۴۵ گروه کار مایه کوبی دام های سبک و سنگین در استان را بر عهده دارند.

وی هدف از این اقدام را پیشگیری از شیوع بیماری تب مالت عنوان و تصریح کرد: بیماری تب مالت، یکی از مهمترین بیماری های مشترک بین انسان و دام است که از طریق دام آلوده به انسان انتقال می یابد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه افزود: استفاده از لبنیاتی که به صورت غیر مجاز عرضه می شود و یا توسط افراد جوشانده نشده و همچنین گوشت هایی که توسط فروشندگان غیر مجاز در معابر کشتار و عرضه می شود، از مهمترین عوامل انتقال این بیماری است.

یارویسی از برنامه‌ریزی برای مایه کوبی ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار راس از دام های سبک استان طی امسال علیه بیماری تب مالت خبر داد.

وی افزود: همچنین بین ۵۰ تا ۵۵ هزار راس دام سنگین در استان را نیز تحت پوشش ایمن سازی این بیماری و مایه کوبی قرار خواهیم داد.

به گفته این مسئول، حدود ۵۰ اکیپ متشکل از بخش خصوصی و دولتی در عملیات مایه کوبی دام های استان طی امسال مشارکت دارند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه به شهروندان توصیه کرد که لبنیات خود را از مراکز معتبر تهیه و خریداری کنند، همچنین دامداران، روستائیان و عشایر نیز شیر دام های خود را حداقل ۲۰ دقیقه بجوشانند تا عوامل بیماری زا از بین رود. همچنین از پنیرهایی که به صورت محلی تهیه می شود، جدا پرهیز کنند.

ارسال دیدگاه

کد HTML مجاز نیست!

 


تهران - بزرگراه رسالت_ خ استادحسن بنا شمالی-نبش ک علی بخشی- موقعیت سلمان فارسی –سازمان پدافند غیرعامل کشور - قرارگاه پدافند زیستی
تلفن : ۰۲۱۲۵۹۳۵۳۱۱

Top