۱۲ هکتار از جنگل‌های استان کرمانشاه در آتش سوخت
مطلب ویژه

22 تیر 1398
(0 رای‌ها)

جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کرمانشاه با اشاره به کاهش ۲۵ درصدی آتش‌سوزی در منابع طبیعی استان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۲ هکتار از جنگل‌های استان طعمه حریق شده است.

فرشید سنجری  با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون 17 فقره حریق مهم در سطح 52 هکتار از منابع طبیعی شامل جنگل و مرتع رخ داده است اظهار داشت: حریق‌های رخ داده در جنگل‌های طبیعی اهمیت بیشتری دارند که سه فقره در سطح 12 هکتار رخ داده است.

جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کرمانشاه با بیان اینکه تمام اقدامات برای جلوگیری از حریق در جنگل‌ها برنامه‌ریزی شده است عنوان کرد: مراتع با نخستین بارش سال بعد احیا می‌شوند و به حالت اولیه برمی‌گردند اما مراقبت از جنگل‌ها دشوار است و با آتش‌سوزی از بین می‌روند.

سنجری افزود: با اقدامات انجام شده در زمینه کاهش و اطفای حریق میزان آتش‌سوزی در منابع طبیعی استان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 25 درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به بارش مناسب باران و رویش بیش از حد پوشش علفی، امسال سالی بحرانی از نظر حریق منابع طبیعی پیش بینی می‌شود گفت: امسال از محل صندوق توسعه ملی اعتبارات مناسبی برای استان جذب شد و تجهیزات اطفای حریق انفرادی و گروهی از جمله 100 دستگاه دمنده خریداری شد.

سنجری با بیان اینکه بیش از 98 درصد آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها و مراتع مربوط به عوامل انسانی است عنوان کرد: عامل نخست گردشگران و طبیعت گردان هستند که 65 درصد عوامل حریق مربوط به آن ها است.

جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کرمانشاه عامل دوم آتش‌سوزی عرصه‌های منابع طبیعی را آتش زدن پس چر مزارع عنوان کرد و گفت: برخلاف تصور کشاورزان با آتش زدن پس چر مزارع بهره‌دهی مزارع افزایش نمی‌یابد بلکه با این اقدام حاصلخیزی و نفوذپذیری خاک از بین می‌رود و بهره دهی سال بعد به طور قطع کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه اختلافات قومی عامل دیگر حریق در منابع طبیعی است افزود: 25 تیم واکنش سریع در سطح استان تشکیل شده است و با توجه به کمبود نیرو در این اداره از نیروهای دیده‌بان به عنوان همکار استفاده می‌شود و در سال گذشته 95 دیده‌بان فصلی اطفای حریق به کار گرفته شد.

سنجری با اشاره به حریق در جنگل‌های نواکوه دالاهو گفت: این آتش‌سوزی در مناطق شکار ممنوع و حفاظت شده محیط زیست اتفاق افتاد و از شامگاه 14 تیر ماه آغاز شد و تا 2 بامداد 15 تیر ادامه داشت و دلیل این حریق عامل انسانی بود.

وی دلیل اصلی طولانی شدن این حریق را صعب‌العبور بودن منطقه و وزش باد عنوان کرد و افزود: با وجود خاموش شدن حریق اما شیب زیاد منطقه سبب سقوط بوته‌های آتش گرفته به پایین و آغاز مجدد آتش‌سوزی می‌شد.

ارسال دیدگاه

کد HTML مجاز نیست!

 


تهران - بزرگراه رسالت_ خ استادحسن بنا شمالی-نبش ک علی بخشی- موقعیت سلمان فارسی –سازمان پدافند غیرعامل کشور - قرارگاه پدافند زیستی
تلفن : ۰۲۱۲۵۹۳۵۳۱۱

Top