بیماری‌هایی که می‌توانید با روزه گرفتن درمان کنید
مطلب ویژه

10 ارديبهشت 1398
(0 رای‌ها)

نتایج پژوهش‌های علمی بیانگر آن است که حداقل ۱۰ بیماری از جمله چربی خون بالا، چاقی، دیابت نوع ۲، افسردگی و .. با روزه‌داری درمان می‌شود.

نتایج پژوهش‌های علمی بیانگر آن است که حداقل ۱۰ بیماری از جمله چربی خون بالا، چاقی، دیابت نوع ۲، افسردگی و .. با روزه‌داری درمان می‌شود.

نتایج پژوهش‌های علمی بیانگر آن است که حداقل ۱۰ بیماری از جمله: چربی خون بالا، چاقی، دیابت نوع ۲، افسردگی و .. را درمان می‌کند و موجب کم شدن میزان چربی خون، تسریع سم زدایی، ترمیم بافت‌ها و سلول‌های بدن، کاهش دمای سلول‌های بدن، تنظیم ترشح هورمون‌ها، استراحت دستگاه گوارش و ... می‌شود.

روزه و چربی خون بالا
بدن در طول روزه داری، از ذخایر چربی خود برای تأمین انرژی استفاده می کند. این امر سبب کاهش توده چربی بدن و در نهایت کاهش وزن می‌شود، کاهش وزن، خود عامل بسیار مهمی در کاهش چربی‌های مضر خون است.

روزه و کنترل چاقی
به گفته متخصصان تغذیه در صورتی که فرد روزه‌دار از یک رژیم غذایی مناسب و کم چرب استفاده کند، به دلیل کاهش چربی‌های بدن حتی ممکن است تا ۵ تا ۸ کیلوگرم کاهش وزن پیدا کند.

روزه و کنترل دیابت نوع ۲
روزه‌داری برای مبتلایان به دیابت نوع یک که وابسته به تزریق انسولین هستند، ممنوعیت دارد، اما در مبتلایان به دیابت نوع ۲ (غیر وابسته به انسولین) که دارای اضافه وزن بالا نیز هستند و با دریافت منظم دارو قندخون خود را کنترل می‌کنند، روزه‌داری نه تنها مضر نیست، بلکه فواید زیادی هم دارد.

بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ با نظر پزشک معالج و یک متخصص تغدیه می‌توانند روزه بگیرند و از اثرات مفید روزه داری بهره‌مند شوند.

روزه و تجزیه چربی بدن
تحقیقات ثابت کرده است که روزه‌داری با کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی مصرف مواد غذایی همراه است و نتایجی مانند کم شدن چربی‌های ذخیره، کم شدن میزان چربی خون و فعال شدن سیستم ایمنی بدن را به دنبال دارد.
با گذشت چند روز از روزه‌داری، کمبود موادغذایی در بدن تشدید می‌شود و بدن برای جبران این کمبود و تأمین انرژی مورد نیاز، از منابع درونی خود استفاده می‌کند که به این حالت خودگوارشی (اتولیز) می‌گویند.

اتولیز سبب تجزیه چربی‌های ذخیره شده در بدن و تولید انرژی می‌شود و با کاهش تعداد وعده‌های غذایی در طول روزه‌داری و به دنبال آن کاهش انرژی در بدن، چربی‌های ذخیره شده به عنوان اولین منبع تأمین انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به تدریج از تجمع آنها در بدن کاسته می‌شود.

روزه و سم زدایی بدن
سم زدایی یا دفع سموم، یکی از بهترین فواید روزه داری برای بدن انسان است و این فرایند به‌طور طبیعی از طریق روده‌ها، کبد، کلیه ها، ریه، برخی غدد و پوست بدن انجام می‌شود.
با روزه‌داری این فرایند تسریع می‌شود، چرا که در روزه‌داری با کاهش چشمگیر ورود مواد غذایی، بدن برای تامین انرژی از ذخایر چربی استفاده می‌کند و از آنجایی که چربی‌ها، مهم‌ترین عامل تولیدکننده سموم بدن هستند، روزه داری می‌تواند به دفع سموم بدن کمک شایانی کند.

روزه و ترمیم بافت‌ها و سلول‌های بدن
فرایند ترمیم بافت‌ها به دلیل جست وجوی بدن برای یافتن منابع انرژی در بافت‌های مختلف در طول روزه‌داری تسریع می‌شود و به این ترتیب بدن خود را نوسازی و بازسازی می کند.همچنین در طول روزه‌داری، از رشد بی‌رویه سلول‌ها که به ایجاد تومور و بیماری‌هایی مانند سرطان منجر می‌شود، جلوگیری می‌شود، چرا که بافت‌ها علاوه بر قرارگرفتن در حالت ترمیم، استراحت نیز می‌کنند.

روزه و کاهش دمای سلول‌های بدن
با روزه‌داری به دلیل کاهش سوخت و ساز بدن (متابولیسم)، دمای سلول‌های بدن به ویژه هسته سلول‌ها کاهش می‌یابد.

روزه و تنظیم ترشح هورمون‌ها
بسیاری از اختلالات هورمونی، با رژیم غذایی مناسب و کاهش وزن تنظیم می‌شود و از آنجایی‌که با رعایت یک رژیم غذایی مناسب در طول روزه‌داری می‌توان وزن را تا حدودی کاهش داد، می‌توان گفت که روزه‌داری در تنظیم ترشح هورمون‌ها بسیار مفید است.

روزه و استراحت دستگاه گوارش
دستگاه گوارش را می‌توان پرکارترین دستگاه بدن نامید و بهترین روش برای استراحت دادن به دستگاه گوارش، روزه داری است و به اعتقاد پزشکان، بسیاری از بیماری‌ها بر اثر عدم هضم و انباشته شدن مواد غذایی در بدن در پی خستگی و کندی دستگاه گوارش بروز می کند، بنابراین روزه داری می تواند به رفع این مشکل کمک کند.

روزه و افسردگی
برخی محققان برای از بین بسیاری از اختلالات رایج خلقی مانند افسردگی، روزه را مفیدترین روش می‌دانند و روزه علاوه بر پیشگیری از هجوم سلسله افکار منفی به ذهن، ترکیبات شیمیایی مغز را تغییر می دهد و یک تاثیر ضد افسردگی از خود به جا می گذارد.

آزمایش‌های متعددی که روی بیماران مبتلا به اختلالات روحی مانند افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی انجام گرفته است، نشان می‌دهد در مواردی که داروهای شیمیایی قادر به درمان نیستند روزه می‌تواند یک جایگزین طبیعی مفید باشد و بدون هیچ هزینه و عارضه جانبی سلامت از دست رفته را به این بیماران باز گرداند.

ارسال دیدگاه

کد HTML مجاز نیست!

 


تهران - بزرگراه رسالت_ خ استادحسن بنا شمالی-نبش ک علی بخشی- موقعیت سلمان فارسی –سازمان پدافند غیرعامل کشور - قرارگاه پدافند زیستی
تلفن : ۰۲۱۲۵۹۳۵۳۱۱

Top