شیوع آفات در مزارع کهگیلویه؛ بارش باران ۳۰۰ درصد رشد یافت
مطلب ویژه

28 فروردين 1398
(2 رای‌ها)

رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه با بیان اینکه بارش باران در این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشت۳۰۰ درصد رشد داشته است، گفت: آفات و بیماری‌ها در سطح مزارع شیوع پیدا کرده است.

 سید عمران تقوی در نشست شورای کشاورزی شهرستان کهگیلویه اظهار داشت: در سال زراعی جدید 28 هزار و 500 هکتار گندم دیم، 3 هزار هکتار گندم آبی در سطح شهرستان کهگیلویه کشت شد که پیش بینی می‌شود حدود 65 تا 70 هزار تن گندم تولید و بیش از 20 هزار تن خرید تضمینی گندم داشته باشیم.

وی ادامه داد: در مورد کشت جو در سال زراعی جدید حدود 13 هزار کشت دیم و میزان 50 هکتار کشت آبی در سطح مزارع شهرستان کهگیلویه داشتیم و انتظار داریم از این میزان کشت حدود 20 هزار تن تولید کلی و حدود 500 تن خرید تضمینی جو داشته باشیم.

تقوی ابراز کرد: در سال زراعی جدید در سطح مزارع شهرستان کهگیلویه در حدود 300 هکتار کشت کلزا داشتیم و انتظار داریم بیش از 600 تن خرید تضمینی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: میزان بارندگی سال زراعی جاری تاکنون بیش از 830 میلی متر بوده است که نسبت به میانگین بلند مدت 73 درصد و نسبت به سال زراعی گذشته در حدود 300 درصد رشد داشته است.

تقوی با اشاره به شیوع آفات و بیماری‌های متعدد در سطح مزارع شهرستان عنوان کرد و گفت: شیوع آفات و بیماری‌های متعدد از شته و تریپس تا زنگ زرد، فوزاریوم و سپتوریوز و نیز حمله احتمالی ملخ صحرایی باعث شده تا مزارع شهرستان کهگیلویه علیرغم سطح سبز بسیار مناسبی که داشتند، این مزارع به شدت در معرض خطر باشند.

وی تصریح کرد: مدیریت جهاد کشاورزی کهگیلویه به عنوان متولی امر کشاورزی در شهرستان از تمامی دستگاهای دولتی، شرکت‌ها، تعاونی‌ها و نیز بخش خصوصی انتظار دارد که برای تسهیل در امر خرید محصولات کشاورزی و رضایت کشاورزان، وظایف ذاتی و تخصصی خود را انجام داده و در این مسیر نهایت همکاری را داشته باشند.

تقوی با اشاره به مهلت باقی مانده برای خرید محصولات کشاورزی بیان کرد: شرکت غله و خدمات بازرگانی در مهلت باقی مانده همه تدارکات لازم از قبیل راه اندازی جایگاه خرید، تعیین تکلیف وضعیت انبار و باسکول سازمان تعاون، وضعیت خرید کلزا، کالیبراسیون باسکول‌ها، نصب سیستم‌های ثبت خرید، استقرار امکانات و نیروهای فنی را تأمین کند به نحوی که فضای کافی برای ذخیره سازی گندم مازاد بر مصرف به هر طریق ممکن ایجاد و از 15 اردیبهشت ماه نسبت به خرید کلزای کشاورزان اقدام شود.

مدیر جهاد کشاورزی کهگیلویه خاطرنشان کرد: حضور دلالان و واسطه گران از خارج از استان هم اکنون احساس می شود و باتوجه به شرایط پیش آمده خطر خروج گندم با کیفیت شهرستان حتی به خارج از کشور نیز وجود دارد، به همین خاطر مسئولان استانی و شهرستانی در اسرع وقت تدبیری بیندیشند تا به هر طریق ممکن از این امر جلوگیری شود.

تقوی با اشاره به ایجاد فضای کافی توسط سازمان غله استان عنوان کرد: تخلیه گندم و کلزا و نیز انتقال محصولات کشاورزی خریداری شده در اسرع وقت انجام تا فضای کافی برای خرید محصول بیشتر مهیا شود.

وی افزود: نیروی انتظامی و پلیس راه در زمینه جلوگیری از خروج محصولات کشاورزی و برخورد احتمالی با دلالان و نیز تردد کمباین‌ها با اداره جهاد کشاورزی شهرستان همکاری کنند.

تقوی خاطرنشان کرد: تا پایان فصل برداشت، پایش مزارع به لحاظ شیوع آفات و بیماری‌ها و حمله احتمالی ملخ صحرایی در دستور کار جهاد کشاورزی شهرستان است.

ارسال دیدگاه

کد HTML مجاز نیست!

 


تهران - بزرگراه رسالت_ خ استادحسن بنا شمالی-نبش ک علی بخشی- موقعیت سلمان فارسی –سازمان پدافند غیرعامل کشور - قرارگاه پدافند زیستی
تلفن : ۰۲۱۲۵۹۳۵۳۱۱

Top