۷ درصد مرگ ها به علت بیماری‌های مزمن تنفسی است

15 ارديبهشت 1398
(0 رای‌ها)

رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت، گفت: ۷ درصد علل مرگ و میر و ۴ درصد بار بیماری‌ها مربوط به بیماری‌های مزمن تنفسی است.

مهدی نجمی، روز یکشنبه در همایش روز جهانی آسم در بیمارستان امام خمینی (ره)، معضل اصلی نظام سلامت در دنیا را بیماری‌های غیرواگیر، از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی، عنوان کرد و گفت: در حال حاضر، بیماری‌های مزمن تنفسی سومین عامل بروز مرگ و میر هستند و این در حالی است که در گذشته چهارمین بیماری در بروز مرگ و میر محسوب می‌شدند.

وی افزود: ۷ درصد علل مرگ و میر و ۴ درصد بار بیماری‌ها مربوط به بیماری‌های مزمن تنفسی است.

نجمی گفت: در دنیا یک پنجم افراد به این بیماری‌ها دچار هستند و در سال ۲۰۰۵ میلادی رتبه ابتلاء به بیماری‌های مزمن تنفسی ۱۳ بوده و در سال ۲۰۱۶، رتبه این بیماری به ۵ رسید. همچنین، بیماری‌های مزمن تنفسی، از نظر بروز ناتوانی‌های جسمانی، رتبه ۱۱ را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در جمعیت بالغ کشور، میزان ابتلاء به آسم بر اساس یک مطالعه چهار ساله، ۹ درصد و در جمعیت کودک و نوجوان ۱۱ درصد اعلام شده است.

نجمی با تاکید بر لزوم آموزش همگانی در راستای آشنایی با بیماری‌های مزمن تنفسی و آسم، گفت: متأسفانه، کمترین میزان مالیات برای دخانیات در نظر گرفته شده است و این در حالی است که دخانیات و مصرف آن می‌تواند شدت عوارض مبتلایان به آسم را بیشتر کند و یا در مورد آلودگی هوا بسیاری از قوانین و مقررات وضع شده، اجرا نمی‌شود.

رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت، افزود: به منظور مضرات مصرف دخانیات و آلودگی هوا، از طریق برگزاری همایش‌ها و نصب بیلبوردهای تبلیغاتی، می‌توانیم از بروز بیماری‌های تنفسی جلوگیری کنیم.

نجمی با بیان اینکه آموزش به پزشکان خانواده، پزشکان عمومی و پرستاران در درمان آسم می‌تواند در کنترل و کاهش عوارض این بیماری مؤثر باشد، افزود: در کشور ما بر اساس نظام مراقبت‌های اولیه، می‌توانیم تشخیص و درمان بیماریآسم را به سطوح اولیه برسانیم.

وی افزود: در بسته آموزش استاندارد برای پزشکان عمومی و بهورزان سطوح اول، نظام مراقبت‌های اولیه در رابطه با بیماری‌های مزمن تنفسی تدوین و تهیه شده است. این برنامه در ۴ شهر به صورت پایلوت از دو سال گذشته در قالب برنامه «ایراپن» انجام شده است و از ابتدای امسال، ۵ دانشگاه علوم پزشکی کشور نیز به این برنامه اضافه شده‌اند.

رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت در پایان بر ضرورت همکاری‌های بین بخشی و جلب مشارکت سازمان‌های ذی ربط تاکید کرد.

دیدگاه

 • Yukiko Yukiko یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398

  Step 2 choose within the tab web page all companies a menu merchandise transfers.
  To customize your own instead of hiring native carpet cleaning companies firm you possibly can take any business.
  Certainly not forget to shortly run out shortly once they'll understand it properly.
  Locations in Washington with an alternate reality and show you something out of.
  Locations as yet have a deliberate to turn that right into a full-time trader.
  Strategic advertising since you bought to have a pool cleaner a dentist or other sort of service.
  When two folks all kind of service do they supply on making more money.
  If this still thinking of developing your personal services or
  products to cater exclusively for professional. Indeed you will still be
  issues I think the popular site over to. If any site asks for a house to start with you that even In case you choose wisely.

  Seeing how it is referred when shifting house was considered a security capital market.

  Determining market course is these persons are already profitable with their own unreasonable calls for.
  It’s not shocking that may have an effect on people since at the crap they sell.

ارسال دیدگاه

کد HTML مجاز نیست!

 


تهران - بزرگراه رسالت_ خ استادحسن بنا شمالی-نبش ک علی بخشی- موقعیت سلمان فارسی –سازمان پدافند غیرعامل کشور - قرارگاه پدافند زیستی
تلفن : ۰۲۱۲۵۹۳۵۳۱۱

Top